Historia Szkoły

Szkoła w Skowarczu została wybudowana w 1895 roku. Od 1914 roku pracowało w niej czterech nauczycieli. Podczas wojny zredukowano etaty do dwóch. Do szkoły uczęszczały dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Nauczanie było zorganizowane w ośmiu oddziałach. Przed II wojną światową dzieci pobierały naukę w języku niemieckim. Tuż przed wojną kierownikiem szkoły był Niemiec o nazwisku Straus. W 1945 roku utworzono w Skowarczu polską szkołę z jednym oddziałem. Rozpiętość wiekowa uczniów była bardzo duża. W czerwcu 1946 roku szkołę zamknięto na okres 10 lat.

Skład pierwszej Rady Pedagogicznej w Skowarczu w 1956 roku:

– Franciszek Chamski – kierownik

– Jadwiga Stosik

– Maria Karamon

– Irena Kasprowicz

Następnymi kierownikami szkoły byli:

– Zbigniew Chamski

– Irena Laskowska

– Jadwiga Stosik

Dyrektorzy:

– Janina Stasiak

– Janina Jakowska

– Anna Sądej

Obecnie dyrektorem szkoły jest Karol Gołąbek.

W 2019 roku na emeryturę odeszła nauczycielka Marzena Łuczkiewicz, która przepracowała prawie 36 lat tylko w Szkole Podstawowej w Skowarczu. Od chwili powstania polskiej szkoły w Skowarczu jest to najdłuższy staż pracy nauczyciela.